2-4. Obowiązki pracodawcy i pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy |
inż. Jerzy Kowalski - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej |
2-4.3. Obiekty budowlane i pomieszczenia pracy |
Obiekty budowlane, w których znajdują się pomieszczenia pracy, powinny
spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 213
§ 2), (fol.6) ,
a każda ich przebudowa powinna uwzględniać poprawę warunków bezpieczeństwa
i higieny pracy (art. 213 § 3). Pomieszczenia przeznaczone do pracy powinny
być dostosowane odpowiednio do rodzaju wykonywanych prac i liczby zatrudnionych
pracowników (art. 214 § 1). Przez dostosowanie pomieszczeń do liczby zatrudnionych
pracowników rozumie się zapewnienie odpowiedniej, zgodnej z ogólnymi przepisami
bezpieczeństwa i higieny pracy, kubatury oraz powierzchni pomieszczeń.
![]() |
Obiekty budowlane i pomieszczenia pracy | |
fol. nr 6 |
Pracodawca obowiązany jest ponadto utrzymywać obiekty budowlane i znajdujące się w nich pomieszczenia przeznaczone do pracy, a także tereny i urządzenia z nimi związane, w stanie zapewniającym bezpieczne i higieniczne warunki pracy (art. 214 § 2).
Budowa lub przebudowa obiektu budowlanego, w którym przewiduje się pomieszczenia przeznaczone do wykonywania pracy, powinna być dokonywana na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, pozytywnie zaopiniowanych przez uprawnionych rzeczoznawców. Uprawnienia te są nadawane i cofane na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie nadawania uprawnień rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, zasad opiniowania projektów obiektów budowlanych, w których przewiduje się pomieszczenia pracy, oraz trybu powoływania członków Komisji Kwalifikacyjnej do Oceny Kandydatów na Rzeczoznawców (Dz. U. nr 62 poz. 290).
Zgodnie z przepisem § 1 ust. 2 tego rozporządzenia, w okresie dwóch lat od daty wejścia w życie rozporządzenia, dotychczasowi projektanci - specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii (działający na podstawie uchwały nr 139 Rady Ministrów z dnia 18 września 1987 r. w sprawie zasad i trybu opiniowania projektów...), byli traktowani na równi z rzeczoznawcami, którzy uzyskali uprawnienia w trybie nowego przepisu.
Budynki oraz pomieszczenia przeznaczone do wykonywania pracy powinny spełniać wymagania określone w rozporządzeniu ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 10, poz. 46, z późn. zm.) oraz rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 129, poz. 844, z późn. zm.). W odniesieniu do pomieszczeń przeznaczonych do wykonywania pracy wymagania te dotyczą na przykład: wolnej kubatury i wolnej powierzchni podłogi przypadającej na jednego pracownika, wysokości pomieszczenia, oświetlenia dziennego i elektrycznego, sytuowania pomieszczenia pracy względem otaczającego terenu, ogrzewania i wentylacji. W załączniku do rozporządzenia zostały określone szczegółowe wymagania dotyczące pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych.