3-5. Projektowanie elementów informacyjnych i sterowniczych

    mgr inż. Józef Gierasimiuk - Centralny Instytut Ochrony Pracy

        3-5.4. Rozmieszczenie elementów informacyjnych i sterowniczych

          Dobrane wg przedstawionych zaleceń elementy informacyjne (wskaźniki) i sterownicze należy odpowiednio pogrupować i rozmieścić, tak aby można było łatwiej je wykorzystywać. Jeżeli elementy te są wykorzystywane w ustalonej stałej kolejności to powinny być one tak samo rozmieszczone. Zmniejsza to czas reakcji operatora a tym samym liczbę popełnianych błędów.

          Jeśli elementy informacyjne i sterownicze nie są wykorzystywane w określnonej stałej kolejności, to zaleca się ich grupowanie z uwzględnieniem następujących aspektów:
          - ważność dla bezpieczeństwa użytkownika maszyny lub innego środka pracy,
          - częstości wykorzystania,
          - wykorzystania w określonej kolejności niektórych elementów najczęściej związanych z określoną funkcją np. rozruchem silnika obejmujące włączenie zapłony, ssania i rozrusznika,
          - funkcjonalne zależności między poszczególnymi elementami.

          Podane wyżej aspekty nie wykluczają się wzajemnie, co powoduje, że do niektórych elementów można przypisać więcej niż jeden z ww aspektów. W związku z tym zaleca się takie rozmieszczenie elementów informacyjnych i sterowniczych, aby:
          - ważne i często używane elementy znajdowały się w najlepiej dostępnych miejscach,
          - elementy, które są uruchomione w określonej kolejności były umieszczone razem i w tej kolejności,
          - funkcjonalnie zależne elementy były umieszczone w grupach tak, aby wzrokowo i przestrzennie były oddzielone od innych np. w samolocie elementy związane ze sterowaniem silnikiem mogą być zgrupowane oddzielnie od elementów związanych ze sterowaniem lotem.

          Szczegółowe wymagania ergonomiczne dotyczące umiejscowienia i wzajemnego rozmieszczenia elementów informacyjnych i sterowniczych dla siedzącej i stojącej oraz zmiennej (siedzącej i stojącej) pozycji pracy operatora maszyny zawarte w normie PN-EN 894-4.

          Minimalne i zalecane odległości między elementami sterowniczymi wg tej normy przedstawiono w tabeli 6 (fol.22)

              Odległość między elementami sterowniczymi na pulpicie lub podobnych powierzchniach
          fol. nr 22