3-6. Geometria stanowisk pracy siedzącej, stanowiska do pracy z komputerem |
dr med. Joanna Bugajska - Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pańśtwowy Instytut Badawczy |
3-6.5 Warunki środowiskowe |
3-6.5.1. Oświetlenie |
Praca przy komputerze wiąże się z co najmniej dwoma, różniącymi się od siebie, zadaniami wzrokowymi:
W związku z tym należy stosować takie oświetlenie, aby zapewnić dobre warunki widzenia w przypadku obu ww. zadań wzrokowych. Wysoki poziom natężenia oświetlenia jest niezbędny na płaszczyznie klawiatury i stołu, lecz w płaszczyznie ekranu jest niekorzystny ze względu na obniżenie kontrastu luminancji znaków i tła na ekranie.
W Polsce do tej nie ustalono jednoznacznych i szczegółowych wymagań
dotyczących oświetlenia pomieszczeń z komputerami.
Natężenie oświetlenia
3-6.5.2. Mikroklimat |
Warunki klimatyczne panujące na stanowisku pracy mają bezpośredni wpływ na dobre samopoczucie pracowników oraz wydajność pracowników.
Zalecany zakres temperatury powietrza wynosi odpowiednio:
Dopuszczalne wartości wilgotności względnej temperatury z zakresu 20÷26 oC powinny być nie mniejsze niż 40%, odpowiednio:
W takich warunkach środowiska, tzn. w temperaturze powietrza 20÷26 oC oraz wilgotności względnej powietrza z przedziału 45÷65%, zredukowane jest występowanie suchości oczu oraz nadmiernej suchości skóry.
3-6.5.3. Hałas |
Hałas podczas pracy przy komputerze może być przyczyną dużej uciążliwości podczas tej pracy. W przypadku wykonywania przy komputerze pracy o dużym stopniu trudności, zaleca się, aby poziom dźwięku nie przekraczał 35÷55 dB(A).