4-4. Koszt fizjologiczny i energetyczny pracy fizycznej statycznej - pojęcia, metody oceny, optymalizacja obciążeń |
prof. dr hab. med. Henryk Kirschner - Akademia Medyczna w Warszawie |
4-4.3. Rozpowszechnienie wysiłków statycznych w pracy zawodowej |
Wysiłki typu statycznego stanowią bardzo istotny składnik ogólnego obciążenia w pracy zawodowej. Co więcej, ich rola wzrosła w warunkach współczesnych. Postępy mechanizacji i automatyzacji procesów produkcyjnych radykalnie zmniejszyły potrzebę wykonywania dynamicznej pracy z udziałem dużych grup mięśniowych tułowia i ramion. W znacznym stopniu została wyeliminowana ciężka praca fizyczna w dawnym znaczeniu, kiedy mięśnie ludzkie stanowiły źródło energii mechanicznej. Natomiast zwiększyła się liczba stanowisk pracy, na których dużą rolę odgrywa długotrwałe utrzymywanie stałej pozycji ciała, stabilizującej położenie głowy, tułowia i kończyn górnych: większość prac biurowych, praca operatorów monitorów komputerowych, pulpitów sterowniczych i innych urządzeń, praca siedząca przy taśmach montażowych, większość stanowisk produkcyjnych w elektronice, praca kierowców pojazdów ciężarowych na długich trasach itp.
Jednocześnie rozpowszechniły się prace ruchowo monotypowe, najczęściej z udziałem dużego obciążenia mięśni palców, dłoni i przedramion. Przy dużej powtarzalności monotypowych operacji ruchowych skurcze małych mięśni osiągają częstotliwość od 30 do 200 razy na minutę, co stwarza warunki jak przy wysiłku statycznym, przede wszystkim ze względu na bardzo krótki czas relaksacji między skurczami. Ponadto wykonywanie tego rodzaju operacji ruchowych wiąże się przeważnie z wymuszoną pozycją ciała i wynikającymi stąd napięciami posturalnymi. Zwraca się uwagę, że reakcje metaboliczne, krążeniowe, a także subiektywne przejawy dyskomfortu i zmęczenia podczas pracy monotypowej odpowiadają klasycznemu obciążeniu statycznemu.
Elementy pracy statycznej występują również w czasie ręcznego przemieszczania ciężarów, które jest wciąż rozpowszechnione w zakładach przemysłowych, budownictwie, rolnictwie, transporcie, służbie zdrowia i innych działach gospodarki i usług (manual material handling). Występują przy tym takie czynności jak podnoszenie i przenoszenie ciężarów oraz pchanie i ciągnięcie. Czynności te stanowią różne kombinacje wysiłków dynamicznych i statycznych, odbywających się z udziałem napięć posturalnych i operacyjnych.
Na znaczenie opisanych rodzajów obciążeń z mniej lub bardziej wyraźnym
udziałem wysiłków statycznych we współczesnych warunkach pracy wskazują
dane z krajów Unii Europejskiej. Wynika z nich, że ponad 30% stanowisk
pracy w tych krajach wiąże się z uciążliwą pozycją ciała, ponad 40% z
wysoce powtarzalnymi ruchami rąk i blisko 20% z koniecznością przemieszczania
ciężarów. Ocena ta jest oparta na założeniu, że dany rodzaj obciążenia
trwa przez co najmniej połowę czasu pracy (fol.1) . Należy sądzić, że sytuacja w naszym kraju jest pod tym względem
podobna lub niewiele się różni.
![]() |
fol. nr 1 |
Wskazane rodzaje obciążeń przyczyniają się do ujawniania się zmęczenia i spadku zdolności wysiłkowej, a także powstawania różnych form patologii układu mięśniowo-szkieletowego. Lokalne przeciążenie i rozwój zmian zapalno-zwyrodnieniowych prowadzi do pojawiania się bólów mięśni i kręgosłupa. Najczęstsza ich lokalizacja to grzbietowa część tułowia obejmująca kark i barki oraz odcinek lędźwiowo-krzyżowy. Ważnym elementem występujących zespołów bólowych są zmiany wynikające z przeciążeń i mikrourazów kręgów i chrząstek międzykręgowych (tab.1) .
Tabela 1 (4-4.fol.2). Związek pozycji ciała z występowaniem lokalnych dolegliwości (wg Van Wely P.: Design and disease. Applied Ergonomics 1969, 1, 262-269). Pozycja ciała Lokalizacja dolegliwości bólowych i innych symptomów Stanie nogi (szczególnie stopy), okolica lędźwiowa Siedzenie bez oparcia dla okolicy lędźwiowej i pleców okolica lędźwiowa, mięsień prostownik grzbietu Siedzenie bez podnóżka o odpowiedniej wysokości i kącie nachylenia nogi (szczególnie kolana), okolica lędźwiowa Siedzenie z umiejscowieniem łokci na zbyt wysokiej płaszczyźnie pracy mięsień czworoboczny, mięsień równoległoboczny grzbietu, mięsień dźwigacz łopatki Ramiona zwisające w pionie (brak podłokietników) barki, ramiona Ramiona uniesione barki, ramiona Głowa pochylona do tyłu okolica szyjna Tułów przechylony do przodu, pozycja przygarbiona okolica lędźwiowa, mięsień prostownik grzbietu Podnoszenie ciężarów w pozycji przechylonej do przodu okolica lędźwiowa, mięsień prostownik grzbietu Każda pozycja nienaturalna i wymuszona zaangażowane mięśnie Utrzymywanie stawu w krańcowej pozycji zaangażowane mięśnie
Do powstawania różnego rodzaju urazów oraz patologii układu mięśniowo-szkieletowego w dużym stopniu przyczynia się podnoszenie ciężarów, a także stosowanie innych form manewrowania odpowiednio ciężkimi elementami. Istotna jest wielkość rozwijanych przy tym sił oraz zajmowana pozycja ciała, toteż ten aspekt zagadnienia skupia szczególną uwagę.
Powtarzalne monotypowe ruchy, szczególnie wówczas, gdy użyte siły są duże w stosunku do małych grup mięśniowych, nie tylko sprzyjają występowaniu uczucia dyskomfortu i zmęczenia. W pewnych sytuacjach stanowią przyczynę rozwoju przewlekłych stanów zapalnych ścięgien, pochewek ścięgnistych i kaletek maziowych. W ostatnich dekadach wydzielono rozwijający się na tym tle zespół cieśni nadgarstka, który stanowi coraz częstsze zjawisko z dziedziny zawodowej patologii układu ruchowego. Istnieją dane wskazujące, że w wyniku lokalnych przeciążeń oraz ich następstw w tkance łącznej torebek stawowych, ścięgien i więzadeł mogą się rozwijać przewlekłe zmiany reumatyczne prowadzące do zniekształceń i ograniczenia ruchomości połączeń stawowych.