6-12. Pierwsza pomoc |
dr med. Joanna Bugajska, lek. med. Witold Gacek - Centralny Instytut Ochrony Pracy- Państwowy Instytut Badawczy |
6-12.6. Porażenie prądem elektrycznym |
Prąd elektryczny jest dla ciała człowieka bardzo niebezpieczny. Kontakt ze źródłem prądu elektrycznego może powodować oparzenie skóry, utratę przytomności, zatrzymanie akcji serca i śmierć poszkodowanej osoby. Zazwyczaj krótkotrwała ekspozycja na prąd elektryczny jest już przyczyną śmierci.
6-12.6.1. Postępowanie w przypadku porażenia prądem |
W przypadku porażenia prądem elektrycznym bardzo istotne jest natychmiastowe uwolnienie porażonego spod działania prądu elektrycznego. Szansa ratunku szybko spada w miarę upływu czasu. Należy przy tym pamiętać, że poszkodowany pod prądem jest dla ratownika równie niebezpieczny jak samo źródło. W czasie uwalniania porażonego spod działania prądu elektrycznego należy, jeśli to możliwe, wyłączyć napięcie właściwego obwodu elektrycznego. Gdy jest to niemożliwe należy podjąć próbę odciągnięcia porażonego od urządzenia pod napięciem odpowiednimi narzędziami, suchym drewnem lub tworzywem sztucznym.
Gdy wyłączenie napięcia
może spowodować upadek porażonego, należy go przed tym zabezpieczyć.
W miejscu kontaktu z prądem powstają oparzenia skóry, które zaopatruje się
typowo dla oparzeń. W przypadku omdlenia - utraty przytomności - przy zachowaniu
oddechu i tętnie należy unieść kończyny dolne i górne na kilkanaście sekund.
W przypadku stwierdzenia objawów stanu bezpośredniego zagrożenia życia należy podjąć niezwłocznie działania zgodnie z PPŻ.