8-3. Ocena ryzyka zawodowego w procesie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy |
dr inż. Zofia Pawłowska - Centralny Instytut Ochrony Pracy -Państwowy Instytut Badawczy |
8-3.4. Rola oceny ryzyka zawodowego w procesie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy |
Ocena ryzyka zawodowego jest uważana za podstawowy sposób aktywnego monitorowania środowiska pracy i umożliwia wyeliminowanie bądź ograniczenie zagrożeń, zanim jeszcze wystąpią ich negatywne następstwa. W procesie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy odgrywa ona ważną rolę, dostarczając informacji niezbędnych do podejmowania decyzji dotyczących działań zapobiegawczych lub korygujących. Aby informacje te były aktualne, ocena powinna być przeprowadzana okresowo, z częstotliwością zależną od potrzeb organizacji, która jest uwarunkowana przede wszystkim wymaganiami obowiązujących przepisów oraz rodzajem występujących zagrożeń. Ocenę ryzyka powinno się przeprowadzać także w następujących sytuacjach:
Wykorzystanie wyników oceny ryzyka do planowania działań zapobiegawczych i korygujących, realizacja i sprawdzanie skuteczności tych działań powinny prowadzić do stałej poprawy warunków pracy.
Należy również zwrócić uwagę na sposób prowadzenia oceny ryzyka zawodowego w organizacji. Jeżeli będzie ona przebiegała przy współudziale pracowników, przyczyni się do zwiększenia ich zaangażowania w rozwiązywanie problemów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zasadą jest, że każdy pracownik - w mniejszym lub większym stopniu - powinien uczestniczyć w ocenie ryzyka zawodowego na swoim stanowisku pracy. Pracownicy mogą być powoływani na członków zespołów oceniających lub tylko udzielać informacji o występujących na stanowisku zagrożeniach i sposobie, w jaki te zagrożenia spostrzegają. W każdym przypadku należy konsultować z nimi plany działań zapobiegawczych i korygujących opracowywane w wyniku oceny. Taki sposób przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego wpływa pozytywnie na postawy i zachowania pracowników, zwiększa ich wiedzę o zagrożeniach i świadomość potrzeby podejmowania działań niezbędnych do ograniczania ryzyka, a tym samym wpływa na zwiększenie skuteczności zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.