Zagrożenia czynnikami chemicznymi

 

Praca w kontakcie z ługiem sodowym. Wodorotlenek sodu jest substancją chemiczna wykazującą silne działanie żrące i w kontakcie z oczami i skórą może powodować poważne oparzenia. Przy pracy z wodorotlenkiem sodu i jego roztworami konieczne jest stosowanie środków ochrony indywidualnej zabezpieczającej oczy, skórę twarzy i rąk oraz całe ubranie przed kontaktem przed kontaktem z tą substancją.

- Istotną sprawą są opisy identyfikujące zbiorniki i worki z wodorotlenkiem sodowym, oraz piktogramy charakteryzujące rodzaj zagrożenia. W trakcie dozowania ługu do instalacji, pracownik musi być wyposażony w ochronę oczu i twarzy, rękawice, fartuch i obuwie ochronne.

W trakcie rozpuszczania wodorotlenku sodu wydzielają się znaczne ilości ciepła, co może spowodować gotowanie się roztworu i wypryski wrzącej substancji stwarzające szczególne zagrożenia dla pracowników.

 

Praca lakiernika. Praca lakiernika wiąże się z obecnością wysokich stężeń rozpuszczalników organicznych stwarzających możliwość zatrucia, oraz pożaru. Proces natryskiwania odbywa się w komorach lakierniczych wyposażonych w odpowiednie wyciągi zapobiegające gromadzeniu się par rozpuszczalników, których stężenia przy tym sposobie nakładania są szczególnie wysokie. Pracownicy wykonujący pokrycia metodą natryskową wyposażeni są w odpowiednie ubrania ochronne zabezpieczające odzież i ciało przed farbami i parami rozpuszczalników. Szczególnego zabezpieczenia wymagają oczy i drogi oddechowe.

Prócz natryskiwania farbami rozpuszczalnikowymi stosuje się malowanie farbami proszkowymi. Farby te nie zawierają rozpuszczalników organicznych, toteż środki ochronne stosowane przez lakiernika napylającego farbę proszkową nie są tak rygorystyczne, jak dla pracownika malującego farbą rozpuszczalnikową.

Polakierowane elementy, przed dalszym zastosowaniem wymagają oczyszczenia. Na tym etapie zagrożenia są już znacznie mniejsze, gdyż farba jest już utwardzona, rozpuszczalniki zostały odparowane, a zagrożenie stwarzają jedynie substancje stosowane do czyszczenia, skąd konieczność stosowania rękawic ochronnych.

Magazyn kwasu. Przy pracy w tego rodzaju magazynie bardzo istotne jest zabezpieczenie pracownika ubraniem kwasoodpornym z rękawicami i obuwiem, a szczególnej ochrony wymagają oczy i górne drogi oddechowe. Przy pracach w magazynie należy zwrócić uwagę na szczelność połączeń rurowych, ilość i szybkość przepompowywanego kwasu muszą być monitorowane, mierzy się też poziom kwasu i pobiera próbki do dalszej analizy laboratoryjnej.

Farbiarnia. W farbiarni główne zagrożenie związane jest ze stosowaniem barwników w postaci pylistej, przy odważaniu których konieczne jest stosowanie rękawic i masek przeciwpyłowych.