6-4. Drgania mechaniczne (wibracje) |
Danuta Koradecka
Jolanta Koton Adam Lipowczan Piotr Kowalski
|
6-4.1. Wprowadzenie |
Celem niniejszego opracowania jest scharakteryzowanie zagrożenia powodowanego drganiami mechanicznymi występującymi w środowisku pracy w odniesieniu do człowieka (z pominięciem wpływu drgań na stan maszyn i urządzeń czy konstrukcji budowlanych).
6-4.2. Podział drgań mechanicznych i ich źródła w środowisku pracy |
Drgania mechaniczne można sklasyfikować w różnoraki sposób w zależności od przyjętych kryteriów. Rodzaj niekorzystnych zmian w organizmie człowieka będących następstwem zawodowej ekspozycji na drgania oraz szybkość powstawania tych zmian zależą w istotnym stopniu od miejsca wnikania drgań do organizmu. W środowisku pracy rozróżniane są dwa rodzaje drgań mechanicznych: 6-4. slajd 3.
(6-4. slajd 4), (6-4. slajd 5)
Klasyfikacja drgań mechanicznych na drgania ogólne i miejscowe jest najbardziej istotna z punktu widzenia oceny narażenia człowieka na drgania w środowisku pracy. Od rodzaju drgań, na które eksponowany jest pracownik, zależy reakcja jego organizmu. Dlatego też wartości dopuszczalne ustalone ze względu na ochronęzdrowia inne są dla drgań o działaniu ogólnym i dla drgań o działających na organizm przez kończyny górne.
Uwzględniając oba rodzaje drgań mechanicznych, źródła drgań w środowisku pracy można podzielić również na dwie grupy tj,:
ródła drgań o
działaniu ogólnym (6-4. slajd 5)
(6-4. slajd 6)
,
(6-4. slajd 7)
Źródłami drgań dziaoaniu ogólnym są np.:
Źródłami drgań oddziałujących na organizm człowieka przez kończyny górne są głównie:
Przykłady zawodowej
ekspozycji na drgania przedstawiono na foliach 6-4. slajd 7
i 6-4. slajd 9
Niektóre narzędzia
ręczne zaliczane do typowych źródeł drgań miejscowych (np. młoty, pilarki)
mogą generować drgania o bardzo dużej amplitudzie, które przenoszone są
wtedy przez barki na tułów i głowę. Może to w konsekwencji doprowadzić
do wzbudzenia drgań rezonansowych narządów wewnętrznych. W przypadku m.in. młotów i ubijaków drgania mogą być także transmitowane przez obrabiane podłoże do stóp operatora. Takie
narzędzia ręczne stają sie wtedy również źródłami drgań o działaniu ogólnym.
6-4.3. Skutki oddziaływania drgań
mechanicznych na organizm człowieka |
6-4.3.1. Drgania działające przez kończyny górne |
Narażenie na drgania mechaniczne przenoszone do organizmu przez kończyny górne powoduje głównie zmiany chorobowe w układach:
Badania epidemiologiczne wykazały ścisły związek przyczynowy między występowaniem u pracowników zmian chorobowych w wymienionych układach a warunkami pracy. Stąd zespół tych zmian, zwany zespołem wibracyjnym, został uznany w wielu krajach, w tym również w Polsce, za chorobę zawodową.
Według danych statystycznych zespół wibracyjny stanowi w Polsce 0,5% wszystkich rejestrowanych chorób. Rzeczywista liczba przypadków tej choroby może być znacznie wieksza ze względu na ograniczoną w tym obszarze diagnostyke medyczną. zawodowych i znajduje się na 1pozycji listy tych chorób
Zespół wibracyjny
może mieć postać naczyniową, kostno stawową lub mieszaną [6,
7, 8, 9]. Do niedawna najczęściej rejestrowaną postacią zespołu
wibracyjnego była tzw. postać naczyniowa, charakteryzująca się napadowymi
zaburzeniami krążenia krwi w palcach rąk. Występujące wówczas napadowe
skurcze naczyń krwionośnych objawiają się blednięciem opuszki jednego
lub kilku palców. Stąd pochodzi jedno z potocznych określeń tej postaci
zespołu wibracyjnego - „choroba białych palców”. W ostatnich latach
coraz częściej rozpoznawane są zmiany w układzie kostno-stawowym ręki
powstające głównie na skutek działania drgań o częstotliwościach
mniejszych od 30 Hz. Obserwuje się m.in. zniekształcenia szpar stawowych,
zwapnienia torebek stawowych, zmiany okostnej, zmiany w utkaniu kostnym.
( 6-4. slajd 10
,
6-4. slajd 11
,
6-4. slajd 12,)
Zmiany w układzie nerwowym powstałe na skutek działania drgań przez kończyny górne to głównie zaburzenia czucia dotyku, wibracji, temperatury, a także dolegliwości w postaci drętwienia czy mrowienia palców i rąk. Jeżeli narażenie na drgania jest długotrwałe, zmiany pogłębiają się, prowadząc do obniżenia zdolności do pracy i innych czynności życiowych.
Zmiany w układzie kostno-stawowym ręki powstają głównie na skutek drgań o częstotliwościach mniejszych od 30 Hz. Obserwuje się m.in. zniekształcenia szpar stawowych, zwapnienia torebek stawowych, zmiany okostnej, zmiany w utkaniu kostnym.
Na drgania mechaniczne działające na organizm człowieka przez kończyny górne narażeni są głównie operatorzy ręcznych narzędzi mechanicznych z napędem, szczególnie narzędzi wibracyjnych. stosowanych powszechnie w przemyśle maszynowym, hutniczym, stoczniowym, przetwórczym, a także w leśnictwie, rolnictwie, kamieniarstwie, górnictwie i budownictwie. Obszar potencjalnego zagrożenia pracowników tym rodzajem drgań jest bardzo rozległy.
6-4.3.2. Drgania o oddziaływaniu ogólnym |
Negatywne skutki zawodowej ekspozycji na drgania o działaniu ogólnym dotyczą zwłaszcza:
W układzie kostnym chorobowe zmiany powstają głównie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, rzadziej w odcinku szyjnym. Zespół bólowy kręgosłupa będący następstwem zmian chorobowych, a występujący u osób narażonych zawodowo na drgania ogólne został uznany w niektórych krajach (np. w Belgii i w Niemczech) za chorobę zawodową, podobnie jak zespół wibracyjny będący następstwem działania drgań miejscowych.
Niekorzystne zmiany w narządach wewnętrznych, pojawiające się na skutek działania drgań ogólnych, są głównie wynikiem pobudzenia poszczególnych narządów do drgań rezonansowych (częstotliwości drgań własnych większości narządów zawierają się w zakresie 2 - 18 Hz. Oznacza to, że drgania ogólne o częstotliwościach z tego zakresu i wartościach przyspieszeń przekraczających określoną wartość progową mogą wywołać drgania narządów o niebezpiecznej amplitudzie, co z kolei może doprowadzić do pojawienia się zaburzeń w ich czynnościach - krwotoków wewnętrznych, wybroczyn a w skrajnych przypadkach nawet - do mechanicznego rozerwania narządów.
Najlepiej udokumentowane są niekorzystne zmiany w czynnościach narządów układu pokarmowego, w tym głównie żołądka i przełyku. Badania dużych grup narażonych zawodowo na drgania ogólne wskazują jednak, że zaburzenia występują również m.in. w narządzie przedsionkowo-ślimakowym, narządach układu rozrodczego , narządach klatki piersiowej, narządach jamy nosowo-gardłowej.
Na drgania mechaniczne o ogólnym działania na organizm są narażeni przede wszystkim kierowcy, motorniczowie, maszyniści, operatorzy maszyn budowlanych i drogowych. W tych przypadkach drgania są przenoszone do organizmu z siedzisk pojazdów przez miednicę, plecy i boki. Należy jednak pamiętać, że zawodowa ekspozycja na drgania ogólne często dotyczy też pracowników w pozycji stojącej obsługujących maszyny i urządzenia stacjonarne eksploatowane w różnych pomieszczeniach pracy. W takim przypadku drgania przenikają do organizmu pracownika przez jego stopy z drgającego podłoża, na którym usytuowane jest stanowisko pracy, a skutki działania tych drgań są podobne jak drgań transmitowanych z siedzisk.
Opisanym wyżej skutkom biologicznym oddziaływania drgań miejscowych i ogólnych na organizm człowieka, towarzyszą zazwyczaj tzw. skutki funkcjonalne. Zalicza się do nich m.in.:
Niekorzystne zmiany funkcjonalne prowadzą do obniżenia efektywności i jakości wykonywanej pracy, a czasami w ogóle ją uniemożliwiają.
Wg danych statystycznych GUS z ostatnich lat liczba osób zatrudnionych w Polsce w warunkach narażenia na drgania wynosi ok. 13 tys. Liczba ta nie obejmuje jednak osób samo zatrudnionych stanowiących dużą część pracowników. W warunkach zagrożenia drganiami, tj. przy przekroczonych wartościach dopuszczalnych, ustalonych ze względu na ochronę zdrowia, pracuje wg GUS ok. 4 % zatrudnionych.
Uwzględniając powszechność występowania drgań mechanicznych w środowisku pracy oraz wynikające z tego skutki (6-4. slajd 12), konieczne są pomiary tego czynnika na stanowiskach pracy, w celu oceny zawodowego ryzyka utraty zdrowia wynikającego z ekspozycji na drgania oraz podejmowanie działań ograniczających występujące ryzyko.
6-4.4. Podstawowe wielkości charakteryzujące drgania mechaniczne, wyznaczane na stanowiskach pracy |
Podstawowymi wielkościami stosowanymi do opisu amplitudy drgań mechanicznych są:
Do oceny wpływu drgań mechanicznych na organizm człowieka w środowisku pracy wykorzystywane jest przyspieszenie drgań, które wydaje się najlepiej charakteryzować drgania od strony energetycznej; przy pomocy tej wielkości określone zostały wartości kryterialne (dopuszczalne) ze względu na ochronę zdrowia.. W dalszej części opracowania drgania mechaniczne będą rozpatrywane przy uwzględnieniu tej właśnie wielkości.
Sygnał drganiowy może zawierać jedną składową o określonej częstotliwości (drgania sinusoidalne), lecz w praktyce najczęściej występują drgania złożone z wielu składowych sinusoidalnych lub nawet stanowiące sumę nieskończonej ich liczby. W najprostszym przypadku drgań sinusoidalnych ( 6-4. slajd 16) chwilowa wartość przyspieszenia drgań określona jest zależnością:
(1)
w której:
apeak - maksymalna wartość przyspieszenia (wartość szczytowa), w m/s2
t - czas, w s
T - okres drgań, w s
f = 1/T - częstotliwość, w Hz.
Najczęściej stosowaną miarą amplitudy drgań jest:
(2)
W niektórych wypadkach określa się:
wartość średnią przyspieszenia drgań aśr, w m/s2, określoną zależnością:
(3)
Wymienione miary przyspieszenia służą do analizy drgań w funkcji czasu. Do pełnego ilościowego i jakościowego opisu drgań złożonych konieczna jest także ich analiza częstotliwościowa. Rozkładanie drgań złożonych na drgania składowe o różnych częstotliwościach nazywane jest analizą widmową. Analiza widmowa prowadzi do określenia widma drgań definiowanego jako zbiór
Przy identyfikacji i ocenie wpływu drgań na organizm człowieka wykonana jest czasami dodatkowo analiza widmowa drgań. Stosowaną wówczas miarą amplitudy drgań jest:
Reakcja organizmu człowieka na drgania mechaniczne zależy od wielu czynników, w tym również od widma sygnału drgań występujących na danym stanowisku pracy. Zróżnicowaną reakcję organizmu na drgania w zależności od ich częstotliwości uwzględnia się przez wprowadzenie korekcji (filtrowania) amplitudy drgań. Uzyskiwana jest wtedy:
Filtry korekcyjne przepuszczają składowe drgań, na które organizm człowieka jest najbardziej wrażliwy, natomiast odpowiednio tłumią składowe o częstotliwościach, uznawanych za mniej szkodliwe. W filtry korekcyjne powinien być wyposażony każdy miernik przeznaczony do pomiarów drgań na stanowiskach pracy.
Drgania występujące na stanowisku pracy i przenoszone do organizmu pracownika są zawsze odnoszone do prawoskrętnego, prostokątnego układu współrzędnych (x, y, z). Może to być układ związany z geometrią ciała człowieka lub jego części, lub też związany z geometrią budynku, pomieszczenia, stanowiska pracy czy narzędzia. Stosowane układy odniesienia są podane w normie PN-EN ISO 5349-1oraz pośrednio, w PN-EN 14253+A1. Wszystkie wymienione miary przyspieszenia drgań odnosi się w każdym przypadku do konkretnego kierunku, - określane są poszczególne składowe kierunkowe (x,y,z) przyspieszenia drgań.
Skorygowane wartości skuteczne przyspieszenia drgań poszczególnych składowych kierunkowych x, y, z, zmierzone na stanowisku pracy (z zastosowaniem odpowiednich filtrów korekcyjnych, stanowią podstawę do wyznaczenia charakterystycznych wielkości, niezbędnych do oceny narażenia pracownika na drgania. Są to następujące wielkości:
przy czym w zależności od rodzaju drgań (ogólne czy działające przez kończyny górne), różny jest sposób ich wyznaczania.
W warunkach rzeczywistych pracownik w ciągu dnia pracy może wykonywać wiele czynności lub operacji w narażeniu na drgania, przy czym podczas wykonywania poszczególnych czynności lub operacji amplituda generowanych drgań może być różna. Wówczas, na takim stanowisku pracy, pomiary drgań należy wykonać dla każdej czynności lub operacji oddzielnie a następnie uwzględnić je wszystkie w obliczeniach dziennej ekspozycji. Jest to najczęściej niezbędne do oceny narażenia pracownika na drgania na stanowisku pracy, gdyż ustalone dla drgań wartości dopuszczalne są odniesione do 8-godzinnego narażenia na drgania w ciągu dnia pracy. Aby wyznaczyć dzienną ekspozycję na drgania, należy nie tylko zmierzyć drgania na danym stanowisku podczas wszystkich czynności wykonywanych w narażeniu na drgania, lecz także określić czas narażenia pracownika na zmierzone przy tych czynnościach drgania, lub inaczej mówiąc, czas trwania tych czynności. Narażenie na drgania na stanowisku pracy jest bardzo silnie uzależnione od czasu ich oddziaływania na pracownika podczas wykonywania danej czynności, ti , w h lub min. W praktyce zdarzają się niekiedy sytuacje, że czas trwania jednej lub wielu czynności wykonywanych w ciągu dnia pracy w narażeniu na drgania jest krótki, ale ich amplituda jest bardzo duża. Dla takich przypadków, w celu ochrony zdrowia pracowników, ustalono dodatkową wartość dopuszczalną w postaci wartości dopuszczalnej ekspozycji krótkotrwałej. Dotyczy to sytuacji, gdy całkowity czas narażenia pracownika na drgania w ciągu doby, te, będący sumą czasów trwania ti poszczególnych i-tych czynności, jest równy 30 min lub krótszy (te < 30 min) albo gdy te> 30 min, lecz choć jeden czas ti jest równy 30 min lub krótszy.
Wartości ekspozycji służące do oceny narażenia pracownika na drgania wyznaczane są w następujący sposób:
W odniesieniu do drgań działających przez kończyny górne, na podstawie zmierzonych trzech składowych drgań: ahwx,i; ahwy,i; ahwz,i dla każdej wyodrębnionej czynności obliczana jest wartość sumy wektorowej skutecznych skorygowanych przyspieszeń drgań ah,v,i wg wzoru (4):
(4)
gdzie:
ahwx,i; ahwy,i; ahwz,i - skuteczne wartości skorygowane przyspieszenia drgań, zmierzone dla kierunku x, y i z na stanowisku pracy przy wykonywaniu i-tej czynności w narażeniu na drgania, w m/s2.
Określa się także
całkowity czas narażenia pracownika na drgania w ciągu doby, t (w
min) będący sumą czasów trwania ti (w min) poszczególnych -tych
czynności, ze wzoru (5):
(5)
gdzie: n- liczba czynności wykonywanych w narażeniu na drgania na kontrolowanym stanowisku pracy.
W zależności od długości wyznaczonego całkowitego czasu narażenia pracownika na drgania w ciągu doby te, przeprowadzane są następujące obliczenia:
(6)
gdzie:
ahvi- jak we wzorze (4),
n - jak we
wzorze (5).
(7)
gdzie:
ah,vi - suma wektorowa skutecznych, skorygowanych przyspieszeń drgań, wyznaczona dla i–tej czynności wykonywanej w narażeniu na drgania ze wzoru 1, w m/s2,
i - numer kolejnej czynności wykonywanej w narażeniu na drgania,
ti - czas trwania i-tej czynności wykonywanej w narażeniu na drgania, w minutach,
n- liczba czynności wykonywanych w narażeniu na drgania na kontrolowanym stanowisku pracy,
T- 480 min.
Wielkości charakteryzujące drgania działające ogólnie wyznaczane są w nieco inny sposób. Zamiast wartości sumy wektorowej (jak w przypadku drgań miejscowych) wyznaczana jest tzw. wartość dominującego skorygowanego przyspieszenia drgań – największa wartość skorygowanego przyspieszenia drgań wybierana spośród trzech składowych kierunkowych przyspieszeń, a więc w rzeczywistości jedna składowa kierunkowa. Na jej podstawie, w zależności od długości wyznaczonego całkowitego czasu narażenia pracownika na drgania w ciągu doby t, przeprowadzane są następujące obliczenia:
gdy określony czas całkowity t jest równy lub krótszy niż 30
min (t <= 30 min), dla kontrolowanego stanowiska
pracy wybierana jest wartość dominują aw,max, spośród n wyznaczonych
skutecznych, ważonych przyspieszeń drgań aw,li, z uwzględnieniem
właściwych współczynników (1,4awx, 1,4awy, awz)
w m/s2, wg wzoru (8):
(8)
gdzie:
aw,li- skuteczne wartości ważone przyspieszenia drgań, zmierzone dla kierunku l (l=x lub l=y lub l=z) na stanowisku pracy przy wykonywaniu i-tej czynności w narażeniu na drgania, w m/s2,
n- jak we wzorze (2).
(9)
gdzie:
aw,il- jak we wzorze 8,
ti - czas trwania i-tej czynności wykonywanej w narażeniu na drgania, w minutach,
n- liczba czynności wykonywanych w narażeniu na drgania na kontrolowanym stanowisku pracy,
T- 480 min,
l - kierunek (l=x lub l=y lub l=z)
kl- współczynnik kierunkowy, kx=ky=1,4 dla kierunków x i y; kz = 1 dla kierunku z
Ocena narażenia pracownika (z uwzględnieniem jego ewentualnej przynależności do takich grup jak młodociani czy kobiety w ciąży [15,16]) na drgania mechaniczne polega na porównaniu wartości wyznaczonych wielkości charakteryzujących drgania z określonymi w przepisach odpowiednimi wartościami dopuszczalnymi:
Narażenie na drgania działające przez kończyny górne oceniane jest poprzez porównanie 8-godzinnej ekspozycji na drgania, A(8) z wartością dopuszczalną A(8)dop i/lub maksymalnej wartości sumy wektorowej skutecznych, skorygowanych przyspieszeń ah,v,max drgań z wartością dopuszczalną ahv,30min,dop;
Narażenie na drgania
działające w sposób ogólny oceniane jest poprzez porównanie 8-godzinnej
ekspozycji na drgania (wyznaczonej dla dominującej składowej kierunkowej
przyspieszenia drgań), Al(8) z wartością dopuszczalną A(8)
i/lub wartości dominującej aw,max z wartością dopuszczalną
aw,30min,dop
6-4.5. Kryteria oceny drgań mechanicznych na stanowiskach pracy - wartości dopuszczalne |
Drgania mechaniczne zaliczane są do czynników potencjalnie szkodliwych w środowisku pracy, dlatego też ustalono dla nich wartości dopuszczalne (NDN). Gdy wartości NDN nie są przekroczone (w ciągu 8-godzinnego, dobowego i tygodniowego wymiaru czasu pracy, określonego w kodeksie pracy), przez okres aktywności zawodowej pracownika, drgania nie powinny spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia oraz w stanie zdrowia jego przyszłych pokoleń.
Najwyższe dopuszczalne natężenia (NDN) drgań mechanicznych, zarówno działających na człowieka przez kończyny górne, jak też o działaniu ogólnym, są określone poprzez dopuszczalne ekspozycje na drgania. W przypadku drgań działających przez kończyny górne (drgań miejscowych), wartość dziennej ekspozycji odniesiona do 8 godzin A(8) wyrażona jest jako równoważna dla 8h wartość sumy wektorowej skutecznych, skorygowanych częstotliwościowo wartości przyspieszenia drgań, wyznaczonych dla trzech składowych kierunkowych ahwx, ahwy, ahwz.
WW przypadku zaś drgań
działających w sposób ogólny (drgań ogólnych), dzienna ekspozycja A(8)
wyrażona jest jako równoważna dla 8h wartość przyspieszenia drgań, obliczona
jako dominująca (największa) skuteczna wartość skorygowanego częstotliwościowo
przyspieszenia drgań, spośród wyznaczonych wartości trzech składowych
kierunkowych z uwzględnieniem właściwych współczynników 1,4awx,
1,4awy, awz (6-4. slajd 19),
(6-4. slajd 20)
Podano je w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (NDN) [14]
.
W wypadku drgań działających na organizm człowieka przez kończyny górne:
W wypadku drgań o działaniu ogólnym na organizm człowieka:
• Wartość dziennej ekspozycji A(8) nie powinna przekraczać 0,8 m/s2.
• Wartość ekspozycji krótkotrwałej (trwającej 30 minut i krócej) aw,30min nie powinna przekraczać 3,2 m/s2.
6-4.6. Pomiary drgań mechanicznych i ocena narażenia |
Zasady wykonywania pomiarów drgań na stanowiskach pracy są podane w normach: PN-EN ISO 5349 – 1:2004 [17], PN-EN ISO 5349 – 2:2004 [18], PN-EN 14253+A1:2011 [15] Zawierają one także metody oceny narażenia.
Wprowadzone zasady wykonywania pomiarów i metody oceny są wynikiem wdrożenia przez Polskę dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/44/WE [20 ] w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (drganiami mechanicznymi). Aktualne wartości spełniają wymagania tej Dyrektywy.Do pomiarów przyspieszenia drgań wykorzystywane są wielokanałowe mierniki drgań (wibrometry) wyposażone w przetworniki drgań (najczęściej piezoelektryczne), które przetwarzają drgania mechaniczne na proporcjonalny sygnał elektryczny.
Punkty pomiarowe są lokalizowane na źródle drgań, w miejscach transmisji drgań do organizmu narażonego człowieka. Podczas pomiaru drgań ogólnych, przekazywanych przez stopy do organizmu pracownika wykonującego pracę w pozycji stojącej, punkt pomiarowy jest lokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie stóp. Jeżeli drgania tego rodzaju są przekazywane do organizmu człowieka wykonującego pracę w pozycji siedzącej, punkt pomiarowy jest lokalizowany na siedzisku.
Podczas pomiaru drgań działających na organizm człowieka przez kończyny górne, punkty pomiarowe lokalizuje się w miejscach rzeczywistego kontaktu dłoni człowieka z narzędziem/urządzeniem (uchwytem, elementem sterowania itp.), będącym źródłem drgań.
Zarówno dla drgań ogólnych, jak i działających na organizm człowieka przez kończyny górne, pomiary przyspieszenia drgań wykonuje się w trzech prostopadłych do siebie kierunkach x, y, z.
Pomiary
drgań ogólnych obejmują zakres częstotliwości 0,9 - 90 Hz, natomiast drgań
miejscowych zakres 5,6 - 1400 Hz. Wartości skorygowane przyspieszenia
drgań w kierunkach x, y, z, zmierzone podczas wykonywania poszczególnych
czynności w narażeniu na drgania, są podstawą do wyznaczania sum wektorowych
przyspieszeń drgań (w przypadku drgań działających przez kończyny górne)
lub wartości kierunkowej składowej dominującej przyspieszenia drgań (w
przypadku drgań o działaniu ogólnym). Wielkości te charakteryzują drgania
działające na pracownika przy wykonywaniu poszczególnych czynności, a
wraz z określonymi czasami trwania tych czynności, służą do wyznaczania
ekspozycji na drgania.
Oceny narażenia pracownika na drgania dokonuje się przez porównanie wartości
wielkości charakteryzujących to narażenie, wyznaczonych na stanowisku
pracy, z dopuszczalnymi wartościami dla tych wielkości.
Najczęściej porównuje się wartość ekspozycji dziennej A(8) z ustaloną dla niej wartością dopuszczalną, A(8)dop. Ma to miejsce wówczas, gdy całkowity czas narażenia pracownika na drgania w ciągu doby, t, jest dłuższy niż 30 min (t > 30 min) i czas trwania ti wszystkich n wykonywanych przez pracownika czynności w narażeniu na drgania jest dłuższy niż 30 min.
W sytuacjach gdy całkowity czas narażenia pracownika na drgania w ciągu doby, t, jest stosunkowo krótki (t =<30 min) lub gdy ten czas jest dłuższy niż 30 min (t > 30 min), ale choć jedna z wykonywanych czynności w ciągu dnia pracy w narażeniu na drgania trwa 30 min lub krócej, ocena narażenia pracownika na drgania polega na porównaniu wyznaczonej dla kontrolowanego stanowiska pracy wartości maksymalnej ekspozycji krótkotrwałej (ahv,max lub aw,max) z odpowiednią wartością dopuszczalną, lub ahv, 30 min,dop lub aw,30min,dop.
Przykłady z wynikami pomiarów drgań na stanowiskach pracy dokonanych dla potrzeb oceny narażenia pracowników na ten czynnik przedstawiono na slajdzie nr 30.
6-4.7. Metody ograniczania zagrożeń drganiami mechanicznymi |
Minimalizowanie zagrożeń powodowanych drganiami mechanicznymi może być realizowane różnymi metodami. Najogólniej metody te można podzielić na techniczne i organizacyjno-administracyjne.
Grupa metod technicznych obejmuje:Zmniejszenie wibroaktywności źródeł można osiągnąć, ingerując w ich konstrukcję (minimalizacja luzów, poprawa wyrównoważenia elementów wirujących, eliminacja wzajemnych uderzeń elementów współpracujących i ich właściwy montaż, właściwe mocowanie maszyn do podłoża – fundamentowanie itp.) [1, 4].
Tłumienie drgań na drodze ich propagacji uzyskuje się np. przez wprowadzanie dylatacji między fundamentami maszyn i urządzeń a otoczeniem, stosowanie materiałów wibroizolacyjnych w różnej postaci (maty, podkładki, specjalne wibroizolatory), a także przez stosowanie środków ochrony indywidualnej. Najczęściej stosowanym środkiem ochrony indywidualnej przed drganiami są rękawice antywibracyjne, które nie tylko ograniczają drgania transmitowane z narzędzi do rąk operatora, lecz także zabezpieczają ręce przed niską temperaturą i wilgocią, które potęgują skutki oddziaływania drgań, przyspieszając rozwój zespołu wibracyjnego ( 6-4. slajd 32, 6-4. slajd 33).
Wprowadzanie automatyzacji procesów technologicznych i zdalnego sterowania źródłami drgań umożliwia oddalenie pracowników z obszarów zagrożonych drganiami mechanicznymi i eliminuje ich oddziaływanie na organizm pracownika.Poprzez przyłączanie do drgających obiektów dodatkowych układów mechanicznych takich jak np. dynamiczne eliminatory drgań, możliwe jest ograniczenie amplitudy ich drgań. Ponieważ eliminatory drgań wymagają dostrojenia ich do konkretnej częstotliwości (wąskiego zakresu częstotliwości), takie rozwiązania stosowane są dla maszyn i urządzeń stacjonarnych generujących drgania ustalone lub zbliżone do ustalonych.
Metody aktywnej redukcji drgań należą do najbardziej nowoczesnych i efektywnych sposobów ograniczania lub eliminowania drgań mechanicznych. Redukcję drgań tymi metodami uzyskuje się poprzez zastosowanie w miejscach zagrożonych drganiami dodatkowych układów mechanicznych – sterowanych źródeł drgań. Aktywne sterowanie zapewnia dostosowywanie się ich na bieżąco do warunków (drgań wytwarzanych przez urządzenie), tak by działając w przeciwfazie uzyskiwać jak największy efekt redukcji w każdej chwili.
Ograniczenie zagrożeń drganiami mechanicznymi przez stosowanie metod organizacyjno-administracyjnych to głównie:
Metody organizacyjno-administracyjne powinny być stosowane zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości ograniczenia zagrożeń metodami technicznymi.
W minimalizacji zagrożeń drganiami mechanicznymi niebagatelną rolę odgrywa także profilaktyka medyczna. Ma ona przede wszystkim na celu zapobieganie zatrudnieniu na stanowiskach z dużym narażeniem na drgania mechaniczne, osób, u których stan czynnościowy organizmu odbiega od normy. Zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu pod wpływem drgań mogą się pogłębiać, a u osób wrażliwych na drgania mogą szybko pojawić się nowe, prowadzące do trwałych zmian chorobowych. Wszystkie osoby pracujące w warunkach zwiększonego narażenia na drgania powinny być poddawane badaniom okresowym w celu możliwie wczesnego wykrycia ewentualnych zmian chorobowych i przesunięcia ich na stanowiska pracy bez narażenia na drgania.
W praktyce, w walce z zagrożeniami powodowanymi drganiami mechanicznymi najlepsze rezultaty daje stosowanie kilku wymienionych metod jednocześnie.
.
6-4.8. Literatura |