7-5. Metody modelowe w projektowaniu układów „człowiek-obiekt techniczny-środowisko” |
dr inż. Leonard Hempel - Politechnika Gdańska |
7-5.1. Wprowadzenie |
Projektowanie techniczne i ergonomiczne stanowi jedność, podporządkowaną temu samemu celowi. Poszczególne kroki projektowe muszą być szczegółowo określone co do celów, zakresu pracy i formy dokumentacji [6]. Projektowanie obiektów technicznych przez długie lata pozwoliło wypracować określone sposoby przedstawiania projektowanych i badanych obiektów technicznych. Zaistniała konieczność opracowywania, spełniających wymieniony postulat, coraz to doskonalszych modeli systemów „człowiek-obiekt techniczny-otoczenie”.
7-5.2. Podstawowe sposoby korzystania z modeli |
Jednym z narzędzi badania i projektowania jest modelowanie, które można ogólnie określić jako proces uproszczonego przetwarzania rzeczywistości. V. Krick [7] rozróżnia następujące sposoby korzystania z modeli w działalności inżynierskiej ( 7-5. slajd 2):
7-5.3. Rodzaje modeli |
7-5.3.1. Modele graficzne |
W zależności od celu stosuje się modele o różnym stopniu uproszczenia, od prostych modeli graficznych do skomplikowanych modeli organizmu stosowanych np. podczas badań wypadków komunikacyjnych. Najliczniejszą grupę modeli stanowią modele cybernetyczne, stosowane z powodzeniem tam, gdzie analizuje się strumienie informacji. Model człowieka jako systemu autonomicznego ( 7-5. slajd 3) może być wykorzystany np. przy ocenie niezawodności człowieka.
Inną grupę modeli stosowaną w projektowaniu są sylwetki człowieka - fantomy. Ciało człowieka przedstawia się w rzutach na płaszczyznę strzałkową (prostopadłą do płaszczyzny czołowej) oraz na płaszczyznę poprzeczną (7-5. slajd 4).
Fantomy służą do określania podczas projektowania przestrzeni pracy operatorów. Wadą tego dwuwymiarowego (płaskiego) modelu, jest brak możliwości analizowania dynamicznego współdziałania poszczególnych elementów systemu C - OT - O.Do analizy kinetycznej używa się modeli strukturalnych umożliwiających obliczanie stopnia ruchliwości (w) szkieletu człowieka traktowanego jako łańcuch kinematyczny. Modele takie tworzy się dla całego ciała lub dla jego poszczególnych części, np. dla szkieletu człowieka (7-5. slajd 5).
Na podstawie tego modelu można obliczyć ruchliwość w = 240; wynika ona z tego, że: liczba członów n = 114, liczba par kinematycznych klasy V, p5 = 81, liczba par kinematycznych klasy IV p4 = 33, a liczba par kinematycznych klasy III p3 = 29.Inny rodzaj modeli stosuje się przy analizowaniu częstości drgań poszczególnych części ciała człowieka. Firma Bruel and Kjaer publikuje model reologiczny człowieka (7-5. slajd 6)
7-5.3.2. Symulacja komputerowa |
Symulacja komputerowa należy do projektowych metod badawczych w biomechanice pracy. Badania biomechaniczne dostarczają projektantom bardzo wielu cennych parametrów opisujących możliwości fizyczne człowieka. Bada się właściwości kinematyczne i dynamiczne organizmu, właściwości wytrzymałościowe układu kostno-szkieletowego i mięśniowego. Schemat takiego modelowania pokazano na foliogramie ( 7-5. slajd 7).
Komputerowy zapis konstrukcji pozwala nie tylko odwzorowywać statyczne fazy tego współdziałania, ale również modelować środowisko pracy człowieka przy zastosowaniu modelowania trójwymiarowego. Stosuje się tutaj takie programy, jak na przykład: APOLIN, SAMMIE, ANTHROPOS, DIANA czy ErgoSHAPE, będący nakładką popularnego edytora rysunku AutoCAD. Do kształtowania postaci konstrukcyjnej maszyn i stanowisk pracy z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa pracy i ergonomii najlepiej nadaje się modelowanie bryłowe, które umożliwia powiązanie OT i O z trójwymiarowym modelem człowieka. Najnowszym sposobem wizualnego przedstawiania obiektów trójwymiarowych jest stosowanie techniki VR (wirtualnej rzeczywistości). Technika ta pozwala nie tylko kształtować (projektować) systemy C - OT - O, ale pozwala już na etapie projektowania „wykonywać” wszystkie czynności związane z całym okresem „życia” obiektu, tj. od produkcji poprzez eksploatację do kasacji [wg 1]. Pozwala to na wykrywanie sytuacji niebezpiecznych i możliwych zagrożeń oraz na szkolenie przyszłych eksploatatorów.
Współczesne modelowanie w biomechanice stosuje dwa podstawowe typy modeli fizycznych: o parametrach (masa, sztywność, dane materiałowe, modele ciała) skupionych lub rozłożonych.
Stosuje się też modele mierzone. Modele o parametrach złożonych służą do modelowania całego ciała lub jego części w pełnym zakresie kątów obrotów w głównych stawach oraz w różnych sytuacjach statycznych.
Przykładem takiego modelowania komputerowego jest patent 3DSSp (Three Dimensional Static Strength Prediction). Służy on do analizy obciążeń ciała człowieka oraz wynikających z nich zagrożeń dla zdrowia. Model fizyczny ciała człowieka, na którym prowadzi się badania obciążenia, przedstawiono na foliogramie (7-5. slajd 8)
Dwanaście sztywnych członów modelujących części ciała, które na rysunku zaznaczono dwoma jasnymi trójkątami (tułów) i dziesięcioma odcinkami (kończyny dolne i górne), połączono przegubami.Drugi typ modeli fizycznych o parametrach rozłożonych jest tworzony metodą trójwymiarowego odwzorowania ciała lub fragmentu ciała człowieka za pomocą dużej liczby elementów, tzn. elementów skończonych, którym przypisuje się, w zależności od celu badania, określone właściwości (7-5. slajd 9).
Do obliczeń stosuje się MES (metody elementów skończonych) lub MEB (metody elementów brzegowych). Pakiety MES lub MEB stanowią część systemów wspomagających projektowanie, np. CAD. Ograniczenia stosowania tych pakietów do analizy organizmu wynikają z faktu, że ciało człowieka opisuje się bardzo złożonymi modelami reologicznymi (np. gdy metal konstrukcyjny opisuje model Hooke'a, to ciało człowieka w największym uproszczeniu - ciało Kelvina lub Maxwella).Dobre wyniki uzyskuje się wykorzystując symulację komputerową do optymalizacji przestrzeni pracy kończyn człowieka - operatora. Na foliogramie (7-5. slajd 10) przedstawiono przykład wyników optymalizacji przestrzeni pracy dla prawej górnej kończyny.
Bliżej z zagadnieniami symulacji komputerowej można zapoznać się w rozdz. 6 monografii „Bezpieczeństwo pracy i ergonomia” [1].
7-5.4. Prace badawczo-rozwojowe dla potrzeb projektowania systemów antropotechnicznych |
7-5.4.1. Typologia prac ergonomicznych |
Aby projektowanie ergonomiczne spełniało swoje zadanie, tj. stało się jednym z czynników zapewniających sukces wyrobu na rynku, musi być zasilane przez inne rodzaje działalności ergonomicznej w przedsiębiorstwie [6]. Typologię prac ergonomicznych w ośrodku badań i rozwoju w nowoczesnym przedsiębiorstwie branży maszynowej przedstawiono na foliogramie 7-5. slajd 11).
7-5.4.2. Wybrane sposoby pozyskiwania danych o działalności operatorów |
Jednym z ważniejszych problemów projektowania systemów OT jest określenie psychologicznych czynników i zasad, warunkujących działalność człowieka - operatora w systemach pracy, w których człowiek pełni przede wszystkim funkcje sterownicze.
Parametry określające tę działalność to charakterystyki: przepustowości informacyjnej, szybkości działania, niezawodności. Zależą one od wielu czynników, między którymi istnieje złożona więź funkcjonalna. Do określenia takich charakterystyk potrzebne są dane (informacje) o działalności operatora, które można uzyskać na wiele sposobów.
Ważniejsze z nich to ( 7-5. slajd 12):
7-5.4.3. Podstawowe cele badań |
Wymienione metody badań wykorzystuje się w trzech typowych zadaniach, gdy:
7-5.4.4. Charakterystyka metod zbierania danych o działalności operatorów [7] |
Otrzymane wiadomości o pracy operatora mogą być rozszerzone o badanie odpowiednich instrukcji i specjalnych wytycznych dotyczących działalności operatora w systemie. Wszystkie te informacje można rozwiązać, prowadząc bezpośrednie badania obiektu technicznego i otoczenia, w którym pracuje operator (stanowiska roboczego, pulpitów sterowania, organów sterowania itp.).
Podczas tych badań należy pamiętać, aby:
7-5.5. Metody opisu i analizy działalności operatora |
Wyróżnia się dwie kategorie opisów działalności operatora:
7-5.5.1. Opis i analiza działalności na poziomie systemu |
Analiza dowolnej działalności przewiduje jej rozdzielenie na poszczególne składniki wg specjalnie wybranych kryteriów lub cech. W zależności od celu wykonuje się analizę o różnym stopniu detalizacji. Na przykład, podczas analizowania działalności operatora można mieć następujące cele:
Każdy sposób może być wykorzystany również do węższego celu: przystosowania działalności człowieka do maszyny, przystosowania maszyny do człowieka.
Do opisu ogólnych zależności i właściwości działalności operatora na poziomie systemu można używać różnych metod:
Podstawowe metody opisu (analizy) działalności operatorów w systemach można wstępnie scharakteryzować następująco:
7-5.5.2. Podstawowe metody opisu (analizy) działalności operatorów na poziomie operacji |
Na poziomie operacji można stosować następujące metody:
Metoda ta służy do szybkiego przedstawienia poszczególnych charakterystyk działalności człowieka w systemie sterowania.
Na przykład, graf oceny przez operatora wskazań czujnika przedstawiony na foliogramie 7-5. slajd 19 opisuje następujące czynności: operator zamierza włączyć czujnik (p), który może być włączony (A) lub wyłączony (B); jeżeli nie jest włączony, to go włącza (C), następnie sprawdza (q) zgodność wskazań z zadanym programem; jeżeli jest zgodność, to kontynuuje kontrolę pracy systemu (D), jeżeli nie ma zgodności (E), to steruje systemem (F), aby przywrócić zgodność z programem.
Można do takich schematów dołączyć skalę czasową i proces przetwarzania przedstawić w funkcji czasu.
Metoda diagramu etapów operatywnych
W tej metodzie, opracowanej przez M. Kurke [7], sposoby przetwarzania informacji i działania operatora oznacza się geometrycznymi znakami, a linie łączące znaki obrazują następstwo działań (7-5. slajd 20)
Metoda opisu algorytmicznego
Algorytm pracy systemu jest rozumiany jako zbiór elementarnych operacji przetwarzania informacji i warunków logicznych, określających kolejność występowania tych operacji, który rozwiązuje postawione zadanie.
Metoda ta daje najlepsze wyniki przy analizie istniejących systemów.
Metoda algorytmów (algorytmów organizacyjnych)
Metoda ta pozwala graficznie przedstawić wszystkie logiczne warunki, które bierze się pod uwagę podczas rozwiązywania zadań w procesie sterowania. Na przykład, takim zadaniem może być wykrycie przez operatora przyczyny tego, że temperatura oleju w silniku przekroczyła dopuszczalną wartość. Przyczyna może być wykryta na drodze przeglądu warunków logicznych. Warunki i ich porządek (kolejność) przedstawia się na algorytmach organizacyjnych (7-5. slajd 21)
Przedstawione tu metody modelowania systemów "człowiek - obiekt techniczny - otoczenie (środowisko pracy)" należy traktować jako uproszczone przykłady. Przecież prawie we wszystkich modułach niniejszego pakietu edukacyjnego są wykorzystane różne modele omawianego systemu.
7-5.6. Literatura |
Bezpieczeństwo pracy i ergonomia. Red. nauk. D. Koradecka. T.1-2. Warszawa, CIOP 1999.
Górska E., Tytyk E.: Ergonomia w projektowaniu stanowisk pracy. Podstawy teoretyczne. Warszawa, OWPW 1998.
Hempel L.: Człowiek i maszyna. Model techniczny współdziałania. Warszawa, WKiŁ 1984.
Kotik M.A.: Kurs inżyniernoj psichołogii. Tallin, Bałgus 1978.
Krick E.V.: Wprowadzenie do techniki i projektowania technicznego. Warszawa, WNT 1975.
Słowikowski J.: Ergonomia w projektowaniu i rozwoju maszyn roboczych. Problemy Maszyn Roboczych 1996, vol.8, z.8, Radom ITE.
Spravocnik po inżyniernoj psichołogii. Red. nauk. B.F. Łomov. Moskva, Masinostrojenije 1982
SŁOWIKOWSKI J.: Ergonomia w pracach badawczo-rozwojowych w budowie maszyn. Materiały VII Konferencji: Okrętownictwo i Oceanotechnika, - Transport zintegrowany, Wyd. Politechniki Szczecińskiej, Szczecin, 2004, s.223÷230
SŁOWIKOWSKI J.: Optymalizacja ergonomiczna elementów i układów sterujących z użyciem symulatora ED3. Prace PIMB, Warszawa 2001, s.51-60.